For more information about the consolidation of Georgia Southern University and Armstrong State University, visit consolidation.georgiasouthern.edu.
h > Faculty & Staff > Faculty Senate > Archives

Faculty Senate: Archives 2009 - 2010

Roster

SENATE ROSTERS

COLLEGE OF EDUCATION
Dept. Name Alt.
ECE Linda Ann McCall Joan Schwartz
ECE Marsha Moore Joan Schwartz
HPED Greg Wimer Mike Lariscy
MSGE Brenda Logan Ken Fields
MSED Michael Mahan Ed Strauser
SPED Beth Childress Patricia Cobberly
COLLEGE OF HEALTH PROFESSIONS
Department Name Alt.
CSDS April Garrity Maya Clark
HSCI Robert LeFavi Rod McAdams
HSCI Joey Crosby Alice Adams
DHYG Laurie Bryant Suzanne Edenfield
MEDT Michelle Butina Lisa Anderson
NURS Helen Taggart Linda Tuck
NURS Pamela Mahan Marilyn O'Mallon
NURS Carole Massey Susan Sammons
PHTH Andi-Beth Mincer George Davies
RADS Gloria Strickland Myka Campbell
RESP Rhonda Bevis Christine Moore
COLLEGE OF LIBERAL ARTS
Department Name Alt.
AMT Kevin Hampton Angela Ryczkowski
AMT John Jensen Steve Primatic
CJSPS Ned Rinalducci Becky daCruz
CJSPS Daniel Skidmore-Hess Becky daCruz
ECON Richard McGrath Yassaman Saadatmand
HIST Mike Price June Hopkins
HIST James Todesca Barbara Fertig
LLP Karen Hollinger Gracia Roldan
LLP Jack Simmons Ana Torres
LLP Hans-Georg Erney Tony Morris
LLP Kalenda Eaton Teresa Winterhalter
COLLEGE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Department Name Alt.
BIOL Kathryn Craven Brett Larson
BIOL Scott Matteer Tracey Ness
CHEM/PHY Delana Nivens Catherine McGowan
CHEM/PHY Suzanne Carpenter Richard Wallace
CSCI Daniel Liang Joy Reed
ENGR Priya Goeser Thomas Murphy
ITEC Frank Katz Azita Baharami
MATH Sean Eastman Carolyn Smith
MATH Greg Knofczynski Lorrie Hoffman
PSYC Vann Scott Wendy Wolfe
LANE LIBRARY
Department Name Alt.
LIB Jewell Anderson Beth Burnett
LIB Kate Wells Caroline Hopkinson
Committees

COMMITTEES

BYLAWS COMMITTEE
  • Greg Knofcynski
  • Suzy Carpenter
  • Kalenda Eaton
COMMITTEE ON COMMITTEES
  • Rhonda Bevis
  • Beth Childress
  • Frank Katz
  • Brenda Logan
ELECTIONS COMMITTEE
  • Vann Scott — Chair
  • Hans-Georg Erney
  • Pamela Mahan
  • Jack Simmons
  • Greg Wimer
  • Andi-Beth Mincer
STEERING COMMITTEE
  • Priya Goeser
  • Karen Hollinger
  • Brenda Logan
  • Helen Taggart
  • Senate Secretary: Jewell Anderson
  • Senate V.P.: Kathryn Craven
  • Senate Pres.: Kevin Hampton
ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE
  • David Adams
  • James Brawner
  • Richard Bryan — Chair
  • Beth Childress — Senator
  • Marilyn Hutchinson — Secretary
  • Brett Larson
  • To Be Determined — At-Large Student Position*
  • Tamer Amer — President, Student Government Assocation*
  • To Be Determined — President, Student Court*
  • To Be Determined — Vice President, Student Court*
  • Vicky McNiel — Vice President, Student Affairs *
  • Steve Primatic — Hearing Officer, Academic Standing Committee *
  • Judy Ginter — Registrar's Office Rep.*
  • John Mitchell — Counseling Services Rep.*

*ex-officio nonvoting

EDUCATIONAL TECHNOLOGY COMMITTEE
  • Kate Farley — Senator
  • Wayne Johnson — Secretary
  • Nancy Luke
  • Wendy Marshall — Chair
  • Jared Schlieper
  • Lynn Long
  • Linda Wright
  • Eric Brown — Undergrad Student Representative
  • Saundra Holseth — Graduate Student Representative
  • Pam Culberson — Computer and Information Services *

*ex-officio nonvoting

FACULTY DEVELOPMENT COMMITTEE
  • Mirari Elcoro — Secretary
  • Brent Fiske
  • June Hopkins
  • Cindy Jacobs
  • John Kraft
  • Rod McAdams — Chair
  • Traci Ness
  • Gloria Strickland — Senator
  • Anne Thompson
  • Teresa Winterhalter — Director, Faculty Development *
  • Tina Leggett — Representative, Sponsored Programs *

*ex-officio nonvoting

FACULTY WELFARE COMMITTEE
  • Maya Clark
  • Alexander Collier
  • Elizabeth Crawford
  • Hans-Georg Erney
  • Ann Fuller
  • John Jensen — Senator
  • Rochelle Lee
  • Clifford Padgett — Chair
  • Regina Rahimi
GRADUATE AFFAIRS COMMITTEE
  • Communicative Disorders-Donna Brooks
  • Computer Science-Ray Hashemi
  • Criminal Justice-Becky da Cruz
  • Adult Education-Patricia Coberly
  • Early Education-Elizabeth Crawford
  • Middle Grades Education-Patrick Thomas
  • Curriculum and Instruction-Ed Strauser
  • Health Services Administration-Joey Crosby — Senator
  • History-Chris Hendricks — Chair
  • Liberal and Professional Studies-John Kraft
  • Nursing-Anita Nivens — Chair Graduate Curriculum Committee
  • Physical Therapy-Anne Thompson
  • Public Health-Michael Mink
  • Sports Medicine-Bob LeFavi
  • Jose da Cruz
  • Carol Andrews
  • Vacant — Graduate Studies Chief Officer
  • Laura Barrett, Dean of Liberal Arts*
  • Shelley Conroy, Dean of Health Professions*
  • George C. Shields, Dean of Science and Technology*
  • Patricia B. Wacholz, Dean of Education*
  • Bill Kelso, Adviser, Representative, Graduate School Coordinating Council*

*ex-officio nonvoting

HONORS ADVISORY COMMITTEE
  • Greg Anderson
  • Catherine Gilbert — Secretary
  • Delana Nivens — Senator
  • Michael Price
  • Kristin Stout — Chair
  • To Be Determined — Undergrad Student Representative
  • Jonathan Roberts — Director, Honors Program *

*ex-officio nonvoting

INTERDISCIPLINARY STUDIES COMMITTEE
  • Richard Bryan
  • Peggy Clifton
  • William Daugherty
  • Elizabeth Desnoyers-Colas
  • Kalenda Eaton
  • Priya Goeser — Senator
  • Deborah Jamieson
  • David Jarrell
  • John Kraft
  • Erik Nordenhaug
  • Zaphon Wilson
  • Teresa Winterhalter
  • To Be Determined — Interdisciplinary Studies Undergrad Representative*
  • To Be Determined — Interdisciplinary Studies Graduate Representative*

*ex-officio nonvoting

INTERNATIONAL PROGRAMS AND ACTIVITIES COMMITTEE
  • Caroline Hopkinson — Secretary
  • Linda McCall — Senator
  • Paul Mullen
  • Randall Reese
  • Jason Tatlock
  • To Be Determined — Student Representative

Campus Representatives

  • Jim Anderson — Director *
  • Olavi Arens
  • Jose DaCruz
  • William Deaver
  • Thomas Howard
  • Bob LeFavi
  • Rick McGrath
  • Ned Rinalducci — Chair

*ex-officio nonvoting

LIBRARY COMMITTEE
  • Carol Andrews
  • Laurie Bryant — Senator
  • Beth Burnett
  • Joan Schwartz — Chair
  • Jennifer Zettler — Secretary
  • To Be Determined — Undergrad Student Representative
  • Doug Frazier — University Librarian *

*ex-officio nonvoting

PLANNING, BUDGET, AND FACILITIES COMMITTEE
  • Sean Eastman — Senator, Secretary
  • Suzanne Edenfield
  • Doug Frazier — Chair
  • Kam Lau
  • Robert Loyd
  • Mike Mahan
  • Michael Mink
  • Stephen Primatic
  • David Wheeler
  • Zerik Samples — Undergrad Student Representative*
  • To Be Determined — Graduate Student Representative
  • David Carson — Vice President, Financial Affairs *
  • Shelly Conroy — Dean Representative *
  • Michael Donahue — Vice President, External Affairs *
  • Vicky McNeil — Vice President, Student Affairs *
  • Ellen Whitford — Vice President, Academic Affairs *
  • Jane Wong — Department Head, Psychology *

*ex-officio nonvoting

RESEARCH AND SCHOLARSHIP COMMITTEE
  • Kathryn Bennett
  • Patricia Coberly
  • Thomas Cooksey — Chair
  • Ed Davis
  • April Garrity
  • David Lake
  • Scott Mateer
  • Doug Masini
  • Pamela Sears — Secretary
  • Marsha Moore
  • Delana Nivens — Senator
  • Susan Sammons
  • Ashraf Saad
  • Brad Sturz
STUDENT SUCCESS COMMITTEE
  • Charles Belin
  • Becky da Cruz
  • John Hobe
  • Michael Jaynes
  • Pamela Mahan — Senator
  • Peggy Mossholder — Secretary
  • Lynn Roberts
  • Angela Ryczowski — Chair
  • Ed Strausser
  • To Be Determined — Undergrad Student Representative
  • To Be Determined — Graduate Student Representative
  • Greg Anderson — Director, Academic Orientation and Advisement *
  • Lee Anne Kirkland — Director, Financial Services *
  • Jonathan Roberts — Director, Honors Program *
  • Michael Snowden — Director, Multicultural Affairs
  • L. Russell Watjen — Associate Vice President, Enrollment Services *
  • Judy Gitner — Registrar*
  • Vacant — Assistant VP of Graduate Studies

*ex-officio nonvoting

UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE
  • James Brawner
  • Kimberly Coulton
  • Jose da Cruz
  • Sharon Gilliard-Smith
  • Leon Jaynes
  • David Lake
  • Glenda Ogletree — Chair
  • Regina Rahimi
  • Randall Reese
  • Jonathan E. Roberts
  • James Todesca
  • Teresa Winterhalter
  • Jennifer Zettler
  • Phyllis Panhorst* - Catalog Editor

*ex-officio nonvoting

WRITING COMMITTEE
  • Bill Baird
  • Judy Dubus
  • Karen Hollinger — Senator
  • Carol Massey
  • Pete Mellen
  • Wendy Wolfe
  • Joe Morgan — Undergrad Student Representative
  • Kemi Elufiede — Student, Nominated by Writing Center Director
  • Deborah Reese — Director, Writing Center *

*ex-officio nonvoting

Minutes

MINUTES

COMMITTEES OF THE SENATE

Constitution and Bylaws Committee

Committee on Committees

  • No meetings were held during this session.

Elections Committee

Steering Committee

  • Senate meeting agendas shall serve as minutes of steering committee meetings.
STANDING COMMITTEES OF THE SENATE

Academic Standards Committee

Educational Technology Committee

Faculty Development Committee

Faculty Welfare Committee

Graduate Affairs Committee

Honors Advisory Committee

Interdisciplinary Studies Committee

International Programs and Activities Committee
No meetings were held during this session.

Library Committee

Planning, Budget and Facilities Committee

Research and Scholarship Committee

Student Success Committee

University Curriculum Committee

Writing Committee Minutes

FULL SENATE
AD HOC COMMITTEES