Georgia Southern University
In January 2018, Armstrong State University consolidated with Georgia Southern University. This site serves as the permanent web archives of the historic Armstrong State University. For current information about the Armstrong Campus of Georgia Southern University, visit georgiasouthern.edu/campuses.
h > About > Faculty Senate Archives > FS-2010-2011

Faculty Senate: Archives 2010 - 2011

Roster

SENATE ROSTER

Depart. Name Alt. Term
AMT Pamela Sears Rachel Green First
AMT Kevin Hampton Angela Ryczkowski Third
AMT Stephen Primatic Elizabeth
Desonyers-Colas
First
BIO Alex Collier Sara Gremillion First
BIO Austin Francis Kathryn Craven First
BIO Scott Mateer Traci Ness Second
CHEM/PHYS Suzy Carpenter Richard Wallace Second
CHEM/PHYS Delana Nivens Catherine McGowan Third
CJSPS Ned Rinalducci Becky daCruz Second
CJSPS Daniel
Skidmore-Hess
Zaphon Wilson Second
DHYG Laurie Bryant Suzanne Edenfield Second
ECE Linda Ann McCall Joan Schwartz Third
ECE Jackie Kim Marsha Moore First
ECON Jason Beck Yassaman Saadatmand First
HIST Mike Price June Hopkins Second
HIST James Todesca Barbara Fertig Third
HPED Greg Wimer Lynn Roberts Third
HSCI Bob LeFavi Rod McAdams Second
HSCI Bryan Rieman Alice Adams First
ICE Daniel Liang Frank Katz Second
ICE Priya Goeser Thomas Murphy Third
LIB Kate Wells Beth Burnett Second
LLP Teresa Winterhalter   Third
LLP Hans-Georg Erney Tony Morris Second
LLP Karen Hollinger Gracia Roldan Third
LLP Ana Torres Chris Baker First
MATH Sean Eastman Carolyn Smith Third
MATH Lorrie Hoffman Jared Shlieper First
MATH Sungkon Chang Tim Ellis First
MEDT Charlotte Bates Floyd Josephat First
MSED Mike Mahan Ed Strausser Second
NURS Kathy Morris Gratchen Robeson First
NURS Carole Massey Susan Sammons Second
NURS Tonya Tyson Amber Derksen First
NURS Helen Taggart Linda Tuck Third
PSYCH Vann Scott Wendy Wolf Third
PT AndiBeth Mincer George Davies Second
RADS Laurie Adams Lee Brasswell First
RESP Rhonda Bevis Christine Moore Third
SPED Beth Childress Patricia Coberly Second
Committees

COMMITTEES

BYLAWS COMMITTEE
  • Laurie Adams
  • Suzanne Carpenter
  • Vacant
COMMITTEE ON COMMITTEES
  • Beth Childress
  • Jason Beck
  • Austin Francis
  • Rhonda Bevis
ELECTIONS COMMITTEE
  • Hans-Georg Erney
  • Jackie Kim
  • Kathy Morris
  • Andi-Beth Mincer
  • Vann Scott
  • Bryan Riemann
STEERING COMMITTEE
  • Scott Mateer
  • Michael Mahan
  • James Todesca
  • Andi-Beth Mincer
  • Senate Secretary: Pamela Sears
  • Senate V.P.: Suzanne Carpenter
  • Senate Pres.: Robert LeFavi
ACADEMIC STANDARDS COMMITTEE
  • David Adams
  • Tonya Tyson — Senator
  • Richard Bryan
  • Todd Hizer
  • Marilyn Hutchinson
  • Nancy Remler
  • Olivia Singleton — At-Large Student Position*
  • Zerik Samples — President, Student Government Assocation*
  • To Be Determined — President, Student Court*
  • To Be Determined — Vice President, Student Court*
  • Vicky McNeil — Vice President, Student Affairs*
  • Steve Primatic — University Appeals Officer*
  • Judy Ginter — Registrar's Office Rep.*
  • John Mitchell — Counseling Services Rep.*

*ex-officio nonvoting

EDUCATIONAL TECHNOLOGY COMMITTEE
  • Murphy, Thomas
  • Guilliams, Chad
  • Primatic, Stephen
  • Tiemeyer, Michael
  • Eley, Ela Kaye
  • Jones, Rob
  • Padgett, Clifford
  • To Be Determined - undergraduate representative
  • To Be Determined - graduate representative
  • Pam Culberson — Computer and Information Services *

*ex-officio nonvoting

FACULTY DEVELOPMENT COMMITTEE
  • Mirari Elcoro
  • Brent Feske
  • June Hopkins
  • Andi Beth Mincer— Senator
  • Sabrina Hessinger
  • Patrick Thomas
  • Traci Ness
  • Gloria Strickland
  • Teresa Winterhalter — Director, Faculty Development *
  • Tina Leggett — Representative, Sponsored Programs *

*ex-officio nonvoting

FACULTY WELFARE COMMITTEE
  • Jane Rago
  • Alexander Collier — Senator
  • Patricia Coberly
  • Marilyn Hutchison
  • Ann Fuller
  • Rachel Green
  • Rochelle Lee
  • Clifford Padgett
  • Gloria Strickland
GRADUATE AFFAIRS COMMITTEE
  • Adult Education-Don Stumpf
  • Communicative Disorders-Maya Clark
  • Computer Science-Ray Hashemi
  • Criminal Justice-Becky da Cruz
  • Curriculum and Instruction-Regina Rahimi
  • Early Education-Joan Schwartz
  • Health Services Administration-Joey Crosby, Vice Chair
  • History-Christopher Hendricks, Chair
  • Liberal and Professional Studies-Elizabeth Desnoyers-Colas
  • Middle Grades Education-Brenda Logan
  • Nursing-Anita Nivens
  • Physical Therapy-David Lake
  • Public Health-Sandy Streater
  • Special Education-John Hobe
  • Sports Medicine-Bryan Riemann
  • Jose da Cruz-Member at Large
  • Carol Andrews-Member at Large
  • Anne Thompson-Interim Vice President for Academic Affairs*
  • John Kraft-Interim Assistant Vice President for Academic Affairs*
  • Laura Barrett, Dean of Liberal Arts*
  • Shelley Conroy, Dean of Health Professions*
  • Steve Jodis, Interim Dean of Science and Technology*
  • Patricia B. Wacholz, Dean of Education*
  • Bill Kelso, Adviser, Representative, Graduate School Coordinating Council*
  • GSCC Rep*

*ex-officio, nonvoting

HONORS ADVISORY COMMITTEE
  • Kathryn Craven
  • Catherine Gilbert
  • Hans-Georg Erney — Senator
  • Michael Price
  • Adeola Oshinubi — Undergrad Student Representative
  • Jonathan Roberts — Director, Honors Program *

*ex-officio nonvoting

INTERDISCIPLINARY STUDIES COMMITTEE
  • Richard Bryan
  • Peggy Clifton
  • William Daugherty
  • Elizabeth Desnoyers-Colas
  • Michael Benjamin
  • Kathy Morris — Senator
  • Deborah Jamieson
  • John Kraft
  • Erik Nordenhaug
  • Zaphon Wilson
  • Teresa Winterhalter
  • To Be Determined — Interdisciplinary Studies Undergrad Representative*
  • To Be Determined — Interdisciplinary Studies Graduate Representative*

*ex-officio nonvoting

INTERNATIONAL PROGRAMS AND ACTIVITIES COMMITTEE
  • Caroline Hopkinson
  • Linda McCall — Senator
  • Monica Rausch
  • Jason Tatlock
  • Helen Ajide — Student Representative

Campus Representatives

  • Jim Anderson — Director *
  • Olavi Arens
  • Jose DaCruz
  • William Deaver
  • Thomas Howard
  • Rick McGrath
  • Ned Rinalducci

*ex-officio nonvoting

LIBRARY COMMITTEE
  • Beth Howells
  • Laurie Bryant — Senator
  • Caroline Hopkinson
  • Joan Schwartz
  • Jennifer Zettler
  • Kristyna Booth — Undergrad Student Representative
  • Doug Frazier — University Librarian *

*ex-officio nonvoting

PLANNING, BUDGET, AND FACILITIES COMMITTEE
  • Catherine McGowan
  • Suzanne Edenfield
  • Doug Frazier
  • Kam Lau
  • Robert Loyd
  • Mike Mahan — Senator
  • Michael Mink
  • Stephen Primatic
  • Bill Deaver
  • Jontavia Branson — Undergrad Student Representative*
  • To Be Determined — Graduate Student Representative
  • David Carson — Vice President, Financial Affairs *
  • Shelly Conroy — Dean, Health Professions *
  • Scott Joyner — Vice President, Advancement *
  • Vicky McNeil — Vice President, Student Affairs *
  • Anne Thompson — Vice President, Academic Affairs *
  • Jane Wong — Department Head, Psychology *

*ex-officio nonvoting

RESEARCH AND SCHOLARSHIP COMMITTEE
  • Beth Childress — Senator
  • Chris Baker
  • Priya Goeser
  • Ed Davis
  • April Garrity
  • David Lake
  • Scott Mateer
  • Doug Masini
  • Ella Howard
  • Josh Smith
  • Kristin Stout
  • Susan Sammons
  • Don Stumpf
  • Elwin Tilson
STUDENT SUCCESS COMMITTEE
  • Charles Belin
  • Suzanne Edenfield
  • John Hobe
  • Michael Jaynes
  • Karen Hollinger — Senator
  • Peggy Mossholder
  • Melissa Jackson
  • Regina Rahimi
  • Scott Randolph
  • Ed Strausser
  • Carmen Lester — Undergrad Student Representative
  • To Be Determined — Graduate Student Representative
  • Greg Anderson — Director, Academic Orientation and Advisement *
  • Lee Ann Kirkland — Director, Financial Aid *
  • Jonathan Roberts — Director, Honors Program *
  • Michael Snowden — Director, Multicultural Affairs
  • L. Russell Watjen — Associate Vice President, Enrollment Services *
  • Judy Ginter — Registrar*
  • Vacant — Assistant VP of Graduate Studies

*ex-officio nonvoting

UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE
  • James Brawner
  • Lee Braswell
  • Jose da Cruz
  • Catherine Gilbert
  • Leon Jaynes
  • David A. Lake
  • Glenda Ogletree -- Chair
  • Michael Mahan — Senator
  • Randall Reese
  • Jonathan E. Roberts
  • Richard McGrath -- Vice Chair
  • Teresa Winterhalter
  • Jennifer Zettler
  • Phyllis Panhorst* - Catalog Editor

*ex-officio nonvoting

WRITING COMMITTEE
  • Bill Baird
  • Judy Dubus
  • Beth Burnett
  • Carol Massey — Senator
  • Peter Mellen
  • Don Stumpf
  • Kathy Schaefer
  • Gia Bradshaw — Undergrad Student Representative
  • To Be Determined — Student, Nominated by Writing Center Director
  • Deborah Reese — Director, Writing Center *

*ex-officio nonvoting

SUBCOMMITTEES

Graduate Curriculum

  • Carol Andrews, 2 years remaining
  • Allison Belzer, 3 years remaining
  • John Hobe, 3 years remaining
  • Anita Nivens, 1 year remaining
  • Regina Rahimi, 1 year remaining, Chair
  • Ashraf Saad, 3 years remaining
  • Elwin Tilson, 1 year remaining

Graduate Faculty Status

  • Alice Adams, 1 year remaining
  • Jim Brawner, 1 year remaining
  • Elizabeth Desnoyers-Colas, 1 year remaining, Chair
  • Ray Hashemi, 1 year remaining
  • Pamela Mahan, 3 years remaining
  • Don Stumpf, 3 years remaining
  • Annette Wilson, 3 years remaining

Graduate Student Appeals

  • Jose da Cruz, 2 years remaining, Chair
  • Bill Daugherty, 2 years remaining
  • Greg Knofczynski, 3 years remaining
  • Rod McAdams, 3 years remaining
  • Joan Schwartz, 3 years remaining
  • Hongji Wang, 3 years remaining
  • Linda Wright, 1 year remaining
AD HOC COMMITTEE ON SENATE ACTION
  • Vann Scott, Chair
  • Ana Torres
  • Rhonda Bevis
  • Beth Childress
Minutes

MINUTES

COMMITTEES OF THE SENATE

Constitution and Bylaws Committee

Committee on Committees
No meetings were held during this session.

Elections Committee
No meetings were held during this session.

Steering Committee
Senate meeting agendas shall serve as minutes of steering committee meetings.

STANDING COMMITTEES OF THE SENATE

Academic Standards Committee

Educational Technology Committee

Faculty Development Committee
No meetings were held during this session.

Faculty Welfare Committee

Graduate Affairs Committee

Honors Advisory Committee

Interdisciplinary Studies Committee

International Programs and Activities Committee
No meetings were held during this session.

Library Committee

Planning, Budget and Facilities Committee

Research and Scholarship Committee

Student Success Committee

University Curriculum Committee

Writing Committee Minutes

FULL SENATE
AD HOC COMMITTEES